2 Yaş Sendromu Nedir?

2 yaş sendromu bebeklik döneminden çıkan çocuğunuzun özerklik ilan ettiği bir dönemdir. Çocuk için her şeyi kendim yapabilirim dönemi anne baba için ise sabır dönemi başlamıştır. Bu dönemde çocuklar hırçınlaşarak yemeyi redde bilirler, uyumak istemeye bilirler istedikleri her şey için inatlaştıkları ve bolca ağladıkları bir dönemdir.  Dünyayı yeni keşfeden çocuğunuz için bu dönemi keşif dönemi olarak görün. Artık kendi başına yürüyüp koşabilen, yemeğini yiyebilen, etrafın da olanları anlamaya çalışan öğrenmeye çalışan bir çocuk var artık karşınızda.

Keşfetmeye çalışan çocuğunuzu engellemek sınırlarını daraltmak ve sürekli olarak hayır kelimesini kullanmak çocuğunuzu daha hırçın bir hale getirecektir. Sürekli hayır kelimesini duyan çocuğunuzun özgüveni yeterince gelişemeyecektir.

2 Yaş Sendromun Da Olan Çocuğumuza Nasıl Davranmalıyız?

2 yaş sendromun da olan çocuğumuzun fiziksel aktiviteler de bulunmaya ihtiyacı vardır. Ev içerisin de bu fiziksel aktiviteyi tam sağlayamayan çocuk daha çok ağlayarak, hırçınlaşarak anne ve babasının zor zamanlar geçirmesine neden olabilir. Kış aylarında da çocuğumuzu havaya uygun şekilde giydirip dışarı çıkarmak çocuğun koşup oynamasını sağlamak ağlama nöbetlerini azaltacak krizlerin önüne geçecektir.

Kendine zarar vermeyecek şekil de gözetimimiz altında bakmak istediği, dokunmak istediği, keşfetmek istediği şeylere izin vermek onu sakinleştirecek ve etrafını tanımasına yardımcı olacak. Yapmasını istemediğimiz şeyler için ise dikkatini bir şekilde başka yöne çekmek hayır demekten çok daha iyi bir çözüm olacaktır. Zira hayır denildiğini duyan çocuk inatlaşacak ve agresifleşecektir.

Peki, Bu Dönem Geçecek Mi?

İki yaş sendromu ile başa çıkmayan çalışan anne ve babalar için, için de bulunduğu durum hiç bitmeyecek gibi gelse de bu bir süreç ve bu süreç de geçecek. Biran da bitmeyecek olan bu süreç 3 veya 3.5 yaşına doğru azalarak geçecektir.

Önemli olan çocuğunuzun özgüveninin temellerini attığı özerklik ilan ettiği bu dönemi daha sakin ve çocuğunuzun özgüvenine katkı sağlayarak geçirebilmektir. sınırlar koymadan alternatifler sunarak, cezalandırmadan  bu dönem içerisindeki kriz anlarını atlatmak daha da kolay olacaktır.

2 yaş sendromunu henüz yaşayamayan aileler için bilgilendirici, dönemin için de yaşayan aileler için ise yol gösterici bir yazı olması dileği ile.

 

Reply