Anne Karnında Bebeğin Oluşumu

Gebelik anne karnında zigot oluşumundan itibaren başlar. Kadın yumurtalık hücresine tutunan sperme yani döllenmiş yumurtaya zigot denir. Zigot hem anne hem de babaya ait yaklaşık 50.000 adet gen taşır.

Zigot oluştuğu andan itibaren ana rahmine doğru yolculuk başlar. Bu sırada mitoz olarak bölünmeye devam eder. Diğer yandan da rahimde gerekli ortam sağlanmaya başlanır. Zigot yeterli sayıya bölünüp belirli bir kütleye ulaştıktan sonra embriyo olur. Döngü bu şekilde 8. haftaya kadar devam eder. Bu sırada bebeğin duyu organları işlev halde olmasalar da oluşmaya başlar. Embriyo dönemi bebeğin kalbi atmaya başlamasıyla sona erer. Bununla beraber bebeğin duyu organları gelişmeye başlar. Bu durum 23. haftaya kadar sürer ardından yağ ve ter bezleri çalışmaya başlar ve vücuttaki atık maddeleri atar. Daha sonra fiziksel olarak sürekli hareket ederek gelişir. 9. ay sonunda dünyaya gelen bebek yaklaşık olarak her hafta 250 gr alır.

Anne ile bebek arasındaki bağ daha anne karnındayken başlar. Normal bir insanın vücut sıcaklığı 36 ile 37 derece arasında değişirken ana rahminde bulunan bebeğin sıcaklığı her zaman 36.5 derecede sabit kalır. Bu da anne ile bebeği arasında bağın neden bu kadar güçlü olduğunu açıklar niteliktedir.

Reply