Anne Sütü Mucizesi

Anne sütü gerçekten bir mucizemi bütün özellikleriyle anne sütünü insanların daha yakından tanıması gerekiyor. Öncelikle anne sütü en doğal en katkısız ve hazır olan bir gıdadır. Hazırlama gerektirmez. Bebeğiniz acıktığında ağlamasına dahi fırsat vermeden hemen karnını doyurabileceğiniz en doğal ve en sağlıklı bir besindir.

Özellikle bebeğiniz gece acıktığında uykunuzdan kalkmadan verebilecek en kolay besindir. Sütünüzün sıcaklığı bebeğiniz için tam ayarlanmış hazır bir gıdadan bahsediyoruz. Bu kadar zahmetsiz hazırlama süreci olan bu doğal besin, faydaları açısından da bebeğiniz için şüphesiz en iyisidir. Şimdi saymakla bitmeyen anne sütünün faydalarına bir göz atalım.

Anne Sütünün Faydaları

Öncelikle anne sütü alan bebeklerde hastalıklara karşı vücut kendini adeta bir koruma kalkanı oluşturur. Bu sayede bebeğinizin bağışıklık sistemi güçlenerek, hastalıklara karşı da korunmuş olur. Eğer imkân varsa 2 yıl anne sütü alan bebeklerde, ileri yaşlarda hastalıklara yakalanma riskinin çok düşük olduğu bilimsel olarak da kanıtlanmıştır.

Bebeğiniz için gerekli olan tüm mineral ve vitaminleri bünyesinde barındırır. Anne sütü alan bebeklerin obezite olma olasılığı çok düşüktür. Anne sütü alan bebeklerde kansızlık daha az görülür. Bebeğinizin zekâ gelişiminde tartışmasız rolü çok büyüktür. Emzirme sayesinde anne ile bebek arasındaki bağ pekişmiş olur. Özellikle annenin doğumdan sonra ilk 5 gün içinde gelen sütünün bebeğin organ gelişimi de ayrı bir önemi vardır. Halk arasında anız sütü olarak ta bilinen bu sütün, bebeğinizin tüm vücut fonksiyonları ve organ gelişimi için mutlaka ilk 5 gün içerisinde alınması gerekir.

Anne Sütünün Anneye Faydaları

Emzirmek anneyi dinlendirir ve rahatlatır. Sütün oluşması için, vücut tarafından, doğumdan sonra otomatik olarak salgılanan oksitosin hormonu sayesinde anne daha huzurlu ve mutlu olur. Bebeğiniz emdiği sürece annenin rahmi daha hızlı toparlanır. Menopoz sonrası oluşabilecek kemik erimesi riskini en aza indirmiş olur. Meme ve rahim kanserine karşı koruyuculuk sağlar. Kısacası anne sütü hem bebek hem de anne için önemli bir besin ve aynı zamanda koruyucu bir sıvıdır. Bebek açısından ilk aylarda ihmal edilmemesi gereken bir besindir.

 

Reply