Bebeğin Anne Karının da Haftalık Gelişimi

Bebeğin anne karnın tam gelişip büyümesi 40 hafta sürer. İlk 4 ve 5 haftalık süreç de küçük pirinç tanesi kadar olmasına rağmen anne karnın da yavaş yavaş gelişim sağlar. 6 ve 7 haftalar da yavaş dan büyüme sağlayarak şekillenmeye başlar göz çukurları kulakları ve ayakları kolları hafif den büyüme başlar ve 8 hafta sonlarına doğru biraz daha gelişim sağlayarak ufak hareketler yapmaya başlar ama küçük olduğu için his edilmez. 9 ve 10 hafta ya girdiğin de artık iyice insan şeklini almaya başlar ve tırnakları göz kapakları belir genleşmeye başlar ve artık yavaşça cinsel organı da beli olamaya başlar ve bu şekil de cinsiyeti beli olmaya başlar.

11 ve 12 haftaya girdiğin de artık kemikleri ve iç organları gelişmeye başlar ve artık tam olarak insan görünümü alır elleri ayakları ayak parmakları net bir şekilde görünmeye başlar ve böbrekleri de faaliyete geçerek tükettiklerini dışarı atmaya başlar.

13-14 Ve 15 Hafta Gelişimi

13 14 ve 15 haftalar da artık iyice büyümeye ve gelişmeye başlar ve artık tüm organları yavaştan gelişmiş hale gelir. Gelişimi tamlamış organlar diğer haftalar da olgunlaşmaya devam eder ve çok ince saydam derisi olduğun dan kan damarları rahatlıkla görüle bilir ve artık el ve ayak parmaklıkları ayrılmış duruma gelir ve rahatlık görülebilir. Artık ayak tırnakları görülecek duruma gelir ve boyu da 7 cm 9 cm arasın da uzunluğa ulaşmış olur ve ağırlığı da artmaya başlar ve 15 haftanın sonlarına doğru artık hareket etmeye başlar.

16 17 ve 18 haftalar artık tam insan görünüm de boyu 13 cm 15 cm arsın da ve artık daha rahat hareket edebilecek durum da kafasını kollarını ayaklarını oynatacak duruma geldi ve artık bebeğin sinir sistemleri çalışır duruma gelmiş tir. 19 20 ve 21 haftaların da artık cildi düzelmeye başlar. Şekillenir ve bebeğin el ayak izleri belir genleşmeye başlar ve yavaş dan saçları da uzamaya başlar ve 21 haftanın sonlarına doğru göz kapaklarını yavas dan oynatmaya başlar ve vücudu git gide gelişim gözlenir boyun uzamalar ve hareketlerin de çoğalma görülür. 22 23 ve 24 haftalar da artık iyice gelişmiş olur ve daha da olgunlaşmaya başlar.

Vücudundaki hormonların gelişimi git gide hızlanır. Göz kapakları ve gözleri kirpikleri gelişimi sağlamış olur ve artık tat alma duyma etkileri gelişmeye başlar ve cinsiyeti erkek ya da kız ise artık organları da gelişmeye başlar kız ise rahmi artık şekillenmeye başlar erkek ise testisleri gelişir ve yavaş yavaş gelişim sağlar. 25 26 ve 27 haftalar da daha da gelişmiş olur gözleri artık gelişmiş olur ve diğer organlar da gelişim gösterir omurgaların da eklemlerin de gelişmeler artar ve daha büyümüş gelişmiş hale gelir saçların da biraz daha uzama görülür. 28 29 ve 30 haftalar da ise artık daha gelişmiş olur gözlerin yavaş artık açmaya başlar. Artık gelişiminin büyük kısmını tamamlamış olur boyu daha uzamış olur 23 cm veya 25 cm arasın da boyu uzamış olur ağırlığı da artmış tır erken doğum olsa bile hayata kalma şansı yüksek durum da dır.

30’lu Haftalar

31 32 ve 33 haftalar da vücudun da oluşmuş tüyler yok olmuş tur ve artık ten rengini almış durum da dır ve ara arz anne karnın da uyuya kala bilir. 34 35 ve 36 haftaların da artık gelişiminin büyük kısmını tamamlamış olur. Beyni ve sinir sistemleri gelişmeye deva eder ve bu haftaların sonuna doğru gelindiğin de iç organları gelişimi yavaş dan tamamlar ve şeklini tam olarak alır karaciğeri ve böbrekleri şekillenmeyi yavaş dan tamamlar ve sin dirim sistemleri çalışmaya başlar. 37 38 ve 39 haftalar da artık bu haftaların sonuna doğru gelişimin tamamlar ve artık uzaması gereken boyuna ulaşır ve sindirim sistemi düzenli olarak çalışmaya başlar ve solunum yapmaya hazır duruma gelmiş tir. 40 hafta geldiğin de artık gelişimini tamamlamış olur ve artık tüm duyu organlarını kullana bilecek duruma gelmiş tir ve dogmaya hazırdır.

Reply