Bebeklerde Gaz Sancısı ve Kolik Nedir, Neden Olur Ve Nasıl Geçirilir

Bebeklerin ağlamasına sebep olan birçok durum vardır. Fakat henüz dertlerini anlatamadıkları için,` anne-bebek arasındaki bağ sayesinde anneler bebeklerinin neye ihtiyacı olduğunu sezerler. Bazen de tüm ihtiyaçları karşılanmasına rağmen hala ağlayan bebekler için gazı olduğu düşünülür. Gaz sancısı bebeklerde sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Tam bir sebebi olmamakla beraber birçok etken gaza neden olabilir. Henüz küçük olmaları ve sindirim yollarının yetişkinler gibi gelişmiş olmaması nedeniyle ara ara gaz sancısı yaşayabilirler. Kolik ise yenidoğan bebeklerde rastlanılan bir durumdur. Bebeğin şiddetli gaz sancılarıyla kasılması, rahatlayamaması ve sürekli kriz şeklindeki ağlama durumu kolik olarak adlandırılmaktadır. Genelde ilk 3 ayda kolik durumunun görüldüğü, sonraki aylarda geçtiği gözlenmektedir. Peki, gaz sancısının oluşumuna neler sebep olabilir?

Gaz Sancısına Sebep Olan Etkenler Nelerdir

Bebeklerde gaz sancısına yol açan sebeplere, anne karnından itibaren annenin beslenmesi ve doğumdan önce-sonra çevresel etkenler gösterilebilir. Anne sütü ile beslenen bebeklerde annenin beslenmesi doğrudan süte geçeceğinden oldukça önemlidir. Anneler çoğu zaman gazlı bebekleri rahatlatmak ve sütü artırmak için bitki çaylarına yönelirler. Bunun yanında kendi beslenmelerine de dikkat etmeleri, gaz yapan gıdalardan kaçınmaları gerekmektedir. Bebeklerin bu dönemde düzensiz beslenme saatleri de gaza sebep olabilir.

Gaz sancısını en aza indirmek için bebekleri sık ve saatli şekilde beslemek, ek gıdaya ihtiyaç duyulduğu zaman mümkün olduğunca şekerli gıdalara yer vermemek gerekir. Bir diğer çevresel etken de ortamın sıcak-soğuk dengesidir. Çok sıcak ya da çok soğuk ortam, sıcak-soğuk ani geçişleri yetişkinlerde dahi gaza neden olur. Bebekler daha hassas yapıda oldukları için bu dengenin korunması gaz sancısını hafifletmeye yardımcı olacaktır. Bebeklerin gaz sancısı çektiğini anlamak zor değildir.

Bebeğin Gaz Sancısı Çektiği Nasıl Anlaşılır

Bebekler gaz sancısı çekerken gazı çıkarana kadar huysuz olurlar. Genelde ayaklarını karın bölgesine doğru çekerler. Adeta bir top gibi büzülürler. Yüzleri buruşuk, kırmızı ve huzursuz vaziyettedir. Yetişkinlerde görüldüğü gibi karınları şişkin, sert olur. Gaz sancısını gidermek ya da sancı oluşumunu önceden önlemek mümkündür.

Gaz Sancısı Nasıl Önlenir Ya Da Geçirilir

Gaz Sancısı oluşumunu baştan engellemek için soğuk-sıcak dengesi iyi ayarlanmalıdır. Üşüyen ya da fazla terleyip sonra teri soğuyan bebeklerde gaz problemi olur. Bebekler ortamın sıcaklığına göre giydirilmeye özen gösterilmelidir. Beslenme saatleri düzenli olmalıdır. Anne sütüne öncelik verilmeli, ek gıda gerektiğinde gıda içeriklerine dikkat edilmelidir. Annenin de bu dönemde düzenli beslenmesi, gaz yapan yiyeceklerden uzak durması bebeğin yararına olacaktır. Gaz sancısı çeken bir bebeğe gaz çıkarmasını sağlamak için hafif şekilde masaj yapılabilir. Rahatlatıcı pozisyonlarda tutulabilir. Her öğünden sonra bebeğin gazı çıkarılırsa gazın birikip sancıya yol açması da önlenebilir.

Reply