Bebeklerde Uyku Düzeni

Yeni doğan dönemde hem beyin hem bebeğiniz için en temel aktivite; uykudur. Bu aktivite günde yaklaşık olarak 16-20 saat arası bir zaman dilimini kapsar.

Yeni Doğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Aileleri en fazla sıkıntıya sokan konulardan biri de; “ bebeklerde uyku düzeni “dir. Sağlıklı bir bebek yetiştirebilmek için; gece ve gündüz uykularının bir düzeni olması gerekir. Bu düzeni oluşturmak anne ve baba için zor gibi görünse de, sosyal etkileşim, tensel temas ve ilgi ile bebeğiniz size genel ipuçlarını verecektir. Birey olarak bebeğiniz için bir ritüel oluşturduğunuz zaman; bebeğinizin uykusu da zamanla düzene girecektir. Yapılan bu ritüeller ve emzik/oyuncak gibi bebeğinizi oyalayacak objeler onun daha rahat bir şekilde uykuya dalmasını sağlayacaktır.

Yalnız burada durmamız gereken önemli bir nokta şudur; bebeklerin aktif uyku döneminden sonra derin uykuya geçişleri. Örneğin; bebeğinizin kas hareketlerinin yavaşladığını, nefes alıp verişinin düzene girdiğini ve istemsiz bir şekilde kollarını serbest bıraktığını gördüğünüz zaman bebeğinizi rahatlıkla yatağına bırakabilirsiniz. Eğer aktif uyku dönemindeyken yatağına bırakırsanız; bebeğiniz uyanacak ve yaptığınız ritüeli en baştan yapmak zorunda kalacaksınız. Çünkü bebekler yetişkin bir birey ile aynı uyuma düzenine sahip değildir.

İlk 3-6 Ay Arası Bebeğinizin Uyku Düzeni

Yeni doğan minikler ilk 3 ayda günde yaklaşık olarak 16-20 saat arası uyuyabilirler. Uyku-uyanma sebebi büyük ölçüde açlığına bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. İlk 3 aydan sonra ise; bebeğinizin uykusu biraz daha düzene girer. 14-15 saatlik uyku periyotları, 5-6 saatlik uyku periyotlarına bölünebilir. Bu dönemde bebeğinizin derin uyku dönemi uzamaya, gece uyku periyotları artmaya başlar.

İlk 6 Ayda Bebeğinizin Uyku Düzeni ve Tensel Temas

6 ayda ise; bebeğinizin bazı motor becerileri geliştiği için uykuda güven duygusu daha çok artar. Ellerini birbirine vurma, bir nesneyi kavrama gibi bazı motor becerileri oluşup, bebeğiniz hareketlenmeye başladığı için uykuya dalmasını zorlaşabilir. Bu dönemde bebeğinizi tensel temas ile ona dokunarak veya sarılarak güvende hissettirip; ;bebeğinizin yumuşak hareketler ile yeniden uykuya dalmasını sağlayabilirsiniz.

 

Reply