Bir Bebeğin Anne Karnında İlk Hissedilişi Ne Zaman Olur

Oldukça kutsal olan anneliğin derinden hissedildiği ilk adım hamilelik olmuştur kadınlar için. Aylar süren bekleyişten sonra bebeklerini kucaklarına almak, onları yakından hissetmek ve dokunmak kuşkusuz ki eşsizdir. Bebeği için sabırsızlanan, bir an önce onunla bir olduğunu, bağlı olduğunu hissetmek isteyen kadınlar bebeğinin karnında ne zaman hareketleneceğini merek etmiştir. Bizler de bu yazımızda buna cevap arayan sizleri bilgilendirerek bu merakınızı en aza indirmeye çalışıyoruz.

Bu konunun önemini ve hassasiyetini bildiğimizden sizlere daha kapsamlı bilgi verebilmek için tüm evreleri birlikte açıklıyoruz. Anneliğin uzun ve keyifli bir yolculuk olmasının yanında öğrenmek de aynı oranda uzun bir yolculuk. Hamilelik, özellikle ilk kez anne olacak adaylar için uzunca bir keşfe çıkmak, bilmediği yerleri görmek, hiç bilmediklerini öğrenmek gibi eylemleri içinde barındırır. Bebeğiniz doğana kadar ve hatta büyüyene kadar annelik hep bir öğrenme, keşif yolculuğudur.

Anne olacakların merak ettiği başlıca konu olan bebeğim karnımda ne zaman hareket etmeye başlar? Ne zaman onu hissederim? Hareket edişini elimle hissedebilir miyim? Erkek ya da kız bebeğin hareket edişleri farklılık gösterir mi? Erkek ya da kız bebeklerin hareket etme zamanları birbirinden farklı mı olur? Gibi soruları uzmanların cevaplarına göre sizlere aktarıyoruz.

Bebeğin Hareket Ettiğinin Anlaşılması

Ana rahmine tutunan bebek hamileliğin 7. haftasından sonra hissedilmeye başlanır. Anne olmaya hazırlanan adaylar bunu hep ufak kıpırdanmalar olarak izah ederler. Tam olarak hareketleri anlatamadıkları gibi sadece içlerinde bir oynama, minik hareketlilik hali olarak açıklarlar. Uzmanların görüşüyle birlikte bu 7. haftada hissedilme durumu kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Farklılığın en belirgin sebebi anne adayının kilo durumudur. Kilolu bir aday zayıf bir adaya göre bu kıpırdanmaları daha ileri ki haftalarda hissetmeye başlar. Yine başka bir sebep olarak anne adayının kaçıncı gebeliği yaşadığı önemlidir. İlk gebeliğini yaşamayan aday daha tecrübeli olacağından ufak kıpırdanma ve minik hareketleri anlamlandırarak bebekten olup olmadığını anlayabilir. Gebeliği ilk yaşayanlar bazen yaşadıkları bağırsak hareketlerini bebeğe bağlayabilmektedirler. 7 Haftada embriyo şeklinde olan bebek ilk haftalarda hızlı bir büyüme göstererek hamileliğin 16. Haftasında tam olarak net bir şekilde hissedilir duruma gelir. 24. Haftaya gelindiğinde ise bebek artık büyüdüğü için kendini belli etmeye başlar.

Kendini 24. Haftada iyice belli etmeye başlayan bebek her durumda hissedilir olsa da anne adaylarının bir diğer merak ettiği konu bebeğimin hareketlerini daha iyi nasıl anlarım? Hangi pozisyonda onu hissedebilirim? Sorularıdır. Bunun cevabı olarak adaylara söylenebilecek en doğru öneri adayın ayakta ya da hareket halinde olmadan uzanarak, yatar pozisyonda dinlenirken bebeği hissetmeye çalışması olacaktır. Hamilelerin yaşayarak da tecrübe edeceği üzere bebekler gürültünün ve ışığın olduğu ortamlarda kıpırdanmalarını arttırırlar. Dinleyecekleri hafif hareketli bir müzik eşliğinde aydınlık bir ortamda bu istekleri karşılanmış olacaktır.

Gebeliğin sonlarına yaklaşıldığı 36. Haftadan itibaren iyiye büyüyen bebeğin hareketleri bulunduğu yerin darlaşmasına bağlı olarak kısıtlanacak ve daha az hissedilmeye başlanacaktır.

 

Reply