Çocuklarda Kabızlık Sorunu ve Tedavi Yöntemleri

Çocuklarda ve bebeklerde sıklıkla karşımıza çıkan bir rahatsızlıktır. Özellikle anne sütünden kesilme dönemi olan 1,5- 2 yaş aralığında ki bebeklerde sıklıkla karşılaşılmaktadır. Kabızlık, çocuklarda yaşa bağlı olarak dışkının az yapılması ya da çok sert bir şekilde olduğundan çocuğa acı verdiği için dışkıyı yapamama olarak adlandırılmaktadır. Tıp da ise ‘’konstipasyon’’ olarak bilinen ve kullanılan bir rahatsızlıktır.

Kabızlık çoğu zaman kısa dönemler içerisinde yaşanan bir sorun olsa da bazen belli sebeplere bağlı olarak tedavi edilmediği için uzun süreli de görülebilir ve bu durum çocukta ya da bebeklerde yüksek bir karın ağrısına sebep olmaktadır. Eğer tedavi edilmez ise bu durum ileri ki dönemlerde idrar yolu enfeksiyonlarına neden olabilmektedir.

Bu yüzden en kısa süre içerisinde tedavi edilmesi önerilir. Kabızlığın çocuklarda yaşattığı diğer sorunlar   ise kabızlığa bağlı olarak kusma, ateş, kilo kaybı, kansızlık ve dışkıda kan gibi farklı sorunsallara sebep olduğu görülmektedir. Şimdi çocuklarda ve bebeklerde görülen kabızlık probleminin nedenlerini ve çözümlerine ayrıntılı olarak göz atalım.

Çocuklarda Görülen Kabızlığın Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Genel olarak kabızlığın baş nedenlerinden ve çoğunlukla görülen sebeplerin den biri çocuğun düzgün beslenmemesi ve çok fazla sıvı gıdalar tüketmemesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu yüzden çocuklarımızın beslenme alışkanlıklarına dikkat edip abur cubur gıdaları çok tüketmemesini sağlamak gerekmektedir. Lif bakımından zengin besinleri tüketmesini sağlayarak sindirim sisteminin düzenlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bir diğer uzun süreli görülen kabızlık probleminin sebebi ise kalın bağırsakta görülebilecek sindirim sistemine bağlı rahatsızlıklar ve bu sistemin gelişmemiş olabilme ihtimalidir. Eğer uzun süreli bir kabızlığın tedavi edilememesiyle karşılaşıyorsanız bu ihtimalide düşünerek zaman kaybetmeden bir çocuk doktoruna başvurmanızı öneririz.

Şimdi çocuklarımızın düzgün beslenmeme alışkanlıklarına bağlı olarak dışkıyı çıkarırken acı duymasından dolayı tuvalet alışkanlıklarından korkma ya da tuvalette çok duramama gibi sebeplerde kabızlığa sebep olan faktörler arasında yer alabilmektedir. Bu durumla karşılaştığınızda çocuğunuzun uzun süre tuvalette oturmasını öğretebilirsiz. Yemek sonrası ve ılık bir duş sonrası dışkı daha rahat çıkacağından bu vakitler en iyi vakitlerdir ve bu zamanlarda tuvalette oturma alışkanlığını öğretmeyi denemelisiniz.

Kabızlık probleminin bir başka ve sıklıkla görülen sebebi ise anne sütünün bıraktırılıp inek sütüne geçildiği dönemlerdir. İnek sütü çocuklarda ve bebeklerde gaz yapabildiği için kabızlık oluşumuna sebep olmaktadır. Bunun içinde gün içerisinde çocuklarınıza çok fazla inek sütü tükettirmeyiniz. Uzmanların tavsiyesi 1 bardağı geçmesin şeklindedir.

Neler Tüketilmeli

Bir diğer kabızlık sebebine göz atacak olursak çocuklarınızın çok fazla kuru gıda maddeleri tüketiyor olmasıdır. Bu sebepten dolayı daha fazla sıvı gıda ve zeytinyağlı gıdalar tüketmesini sağlamanız kabızlık probleminin çözülmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca ev yapımı yoğurt ve kefir tüketimini de arttırabilirsiniz.

Bunların haricinde ise kayısı,  yulaf ezmesi, dut, çilek, incir, pestil, meyve reçel ve marmelatları,  sebze olarak;  bamya,  ıspanak, pazı, pırasa, semizotu gibi bakliyatlar ve tahıl ürünlerinin yanında sıcak tarhana çorbası tüketimini de arttırmanız kabızlık probleminin çözülmesine yardımcı olacaklar arasındadır. Kabızlık dönemi içerisinde tüketilmemesi gereken gıdalar ise asitli içecekler, kuruyemiş, muz, nar, şeftali, makarna, pilav gibi kuru gıdalar ve meyveler dışında beyaz ekmek ve çikolata gofret gibi gıdaları da çocuğunuzun tüketmemesine dikkat etmelisiniz.

Kabızlığın oluşmasına sebep olan diğer bir faktör ise çocuğunuzun gün içerisinde çok hareketsiz olması, yemek yiyip yatma alışkanlığının olması olarak değerlendirilmektedir. Hareket etmek bağırsakları da harekete geçireceğinden çocuğunuzun gün içerisinde spor ya da egzersiz yapmasına teşvik edebilirsiniz. Gün içerisinde ortalama 20-30 dakika arası egzersiz ve spor yapmasını uzmanlar tavsiye etmektedir.

Genel olarak ele aldığımızda kabızlık görüldüğü gibi birçok sebebe bağlı olarak çocuklarda sıklıkla görülen bir rahatsızlıktır. Çok büyük bir rahatsızlık olarak görülmese de tedavi edilmediği takdirde ilerleyen dönemler de belli rahatsızlıklara sebep olabileceğini aklımızdan çıkarmamalıyız ve uzun süren kabızlık problemlerinde mutlaka çocuğunuzu uzman bir çocuk doktoruna götürmeyi ihmal etmeyiniz.

Reply