Çocuklarda Öksürüğü Engelleyecek Fiziksel Tavsiyeler Nelerdir?

Öksürük özellikle kış mevsimlerinde kişilerin zorlandığı durumlardan biridir. Çocuklarda olduğu zaman da ilaç kullanımları sınırlı olduğu için anneleri üzen ve yoran bu durum, anneleri evde öksürüğe çare arama yoluna itmiştir.

Aslında öksürük vücudun mikropları vücuttan solunum yoluyla atması için kullandığı bir savunma mekanizmasıdır. Doktorlar özellikle çocuklarda öksürüğü engelleyen ilaçlar vermekten kaçınırlar ki öksürük vücuttan balgam veya solunum yoluyla mikropları atsın ve temizlesin.  Maalesef çocuklar burada biraz sıkıntı yaşamakta, özellikle geceleri uyku esnasında öksürünce uykuları bölündüğü için daha huysuz ve sinirli olmaktadırlar. Öksürüğün en rahatsız eden belirtileri ise hırıltı, nefes alıp vermede zorluk, boğaz tahrişi, burun ve geniz akıntısı ve tıkanıklığı, yutkunmada güçlük, ateş ve huzursuzluktur.

Çocuklarda Ne Gibi Basit Yöntemler Uygulanabilir?

Yukarıda bahsedildiği gibi öksürük şurubu veya öksürüğü kesmeye yarayan herhangi bir ilaç özelikle 4-6 yaş altı çocuklara doktorlar tarafından dahi tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine annelere veya çocukla ilgilenen diğer kişilere, basit yöntemlerle çocuğun savunma sistemini bozmamak için öksürüğünü tamamen kesmeden, ama o dönemi rahat geçirmesi için en azından rahatlatıcı kolay ve evde uygulanabilir bazı tavsiyeler verilebilir.

Bunlar:

  1. Çocukların bulunduğu odanın her zaman temiz ve nemli tutulması

Hava ne kadar soğuk olursa olsun çocuk odada bulunmadığı zamanlarda odayı birkaç dakika havalandırmak, mikropların uzaklaşması ve oksijenin dolması açısından oldukça önemlidir.

Odayı nemli tutmanın yöntemleri ise özel buhar makineleri kullanmak veya bu elde edilemiyorsa bir tencere ya da çaydanlık kaynayan suyu çocuğun bulunduğu odada güvenli bir yere koymaktır.

  1. Bol miktarda sıvı ve su tüketilmesi

Balgam, çocukların genzinin dolması ve nefes almalarını engellediği için oldukça sıkıntı verir. Özellikle küçük çocuklar balgamı çıkaracak beceriye sahip olamadıklarından atılmasında zorlanırlar. Bol su ve sıvı tüketilmesi, boğazdaki balgamın koyuluğunu seyreltip yemek borusuna giderek, vücuttan atılmasını kolaylaştıracaktır.

  1. Yatarken yastığın yüksek tutulması

Yatma esnasında baş ve boğaz seviyesi yakın olduğunda balgam gece çocuğu rahatsız edecek ve uykusunu bölecektir. Bunu engellemek için hafif yüksek bir yastık kullanmak ya da mevcut yastığı biraz destekle kaldırmak, fiziksel açıdan balgamın boğazdan aşağı kaymasını sağlayacağından daha rahat uyuma imkanı sağlar.

  1. Pekmez ve tereyağı karışımını kullanmak

Çocukların hangi yaşta olurlarsa olsunlar kullanabileceği gıdalar olan pekmez ve tereyağı birleştiğinde boğazı yumuşatıcı ve rahatlatıcı özelliğe sahip oluyorlar. 2 yemek kaşığı tereyağı küçük bir cezvede eritilir ve 2 dolu yemek kaşığı pekmez eklenerek sadece birkaç saniye ısıtılır. Bir iki damla su pekmezi seyreltmeye yardımcı olacaktır. Bu karışımı hemen bir kaseye döküp, hafif ılıdıktan sonra çocuğa özellikle yatmadan önce içirmek, onun boğazını yumuşatacak ve rahat bir uyku geçirmesini sağlayacaktır.

Son olarak 2 haftadan fazla süren, fazla hırıltılı ve boğaz şişkinliğiyle birlikte seyreden öksürük durumunda doktora görünmek elzemdir. Antibiyotik gerektiren durumlarda ilaç kullanımının en az zarar veren dozlarında doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Reply