Dış Gebelik

Dış gebelik, bebeğin rahim içinde olması gerekirken farklı bir bölgeye yerleşmesi ile meydana gelen olumsuz bir durumdur. Döllenmiş olan yumurtanın rahim dışında büyümeye çalışmasıdır. Çoğu zaman tüpe yapışır ve orda kalır. Döllenmiş yumurtanın yapıştığı tüp ise, rahim gibi bebeğin büyümesine izin verecek sağlıklı bir ortam değildir. Bu nedenle büyüme başladığı zaman tüpün patlamasına ve iç kanamalara neden olur. Bu ise anne adayında hayati risklerin ve tehlikenin meydana gelmesine neden olur.

Dış Gebelikte Erken Teşhisin Önemi

Dış gebeliğin erken teşhisi bu açıdan çok önemlidir. Gebelik döneminde böyle bir sıkıntı yaşanmasının erken bir zaman diliminde fark edilmesi anne için hayati önem taşımaktadır. Bu nedenle hamile bayanların ve anne adaylarının mutlaka zamanında muayene olup, kontrollerini ihmal etmeden düzenli bir şekilde minik yavrunun ve kendi sağlığının yerinde olup olmadığını takip etmeleri gerekmektedir. Dış gebelikte de normal gebelikteki gibi kusma, mide bulantısı, bel ağrısı gibi belirtiler görüldüğünden mutlaka profesyonel bir muayene ile durumun tespiti yapılmalıdır.

Rahim bölgesinde bebeğin içinde bulunduğu kese gözükmüyorsa dış gebelik durumu olabilir. Bu durum, doktorlar tarafından değerlendirilerek hasta gerekli şekilde yönlendirilir. Dış gebeliğin erken dönemde tespit edilmesi iğne ile tedaviyi mümkün kılar ve hastaya ve doktora kolaylık sağlar. Kimi zaman ise hormonal sebeplerden meydana gelen dış gebelik, tüp bebek uygulamalarında da görülebilmektedir.

Reply