Doğum Kontrol Hapları Gebeliğe Zarar Verir Mi?

Günümüzde birçok kadın, çeşitli nedenler dolayısıyla hamile kalmak istememekte ve doğum kontrol hapı kullanarak gebeliğini engellemektedir. Doğum kontrol hapları ile ilgili bilinmesi gereken birçok husus bulunmaktadır. Çoğu kadın araştırmadan, bilmeden, kulaktan duyma bilgiler ile çeşitli doğum kontrol haplarını alır ve kullanır. Oysa doğum kontrol hapları, doğru kullanılmadığı takdirde gebeliğe zarar vermektedir.

Bu soruyu yanıtlamanın iki türlü cevabı bulunmaktadır. Öncelikle kadınların en çok sorduğu soruların başında, doğum kontrol hapını bıraktıktan sonra hemen hamile kalabilir miyim sorusu gelmektedir. Tıbben hemen hamile kalmak mümkündür. Fakat doğum kontrol hapları düşük tehlikesini arttırmakta ve kadınların çok zor bir gebeliğe başlamasına neden olmaktadır. Riskli bir hamilelik dönemi olacağı için, kadın her dakika kontrollü olmalı ve birkaç ay yataktan dahi kalkmamalıdır. Bu gibi bir sorunun yaşanmasını engellemek için ilk yapılması gereken, doğum kontrol hapını hamile kalmaya karar vermeden en az 2 ay önce bırakmaktır. Bu şekilde düşük tehlikesi daha az olacaktır. Bu süre içerisinde kadınların kondom ile korunmaları ve daha dikkatli davranmaları tavsiye edilmektedir.

Bu sorunun ikinci cevabı, şu soru ile birlikte verilir. Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kaldım, fakat anlayana kadar kullanmaya devam ettim veya etmedim? Öncelikle şuna açıklık getirmek gerekir. Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak mümkündür. Bunun birçok örneği bulunmaktadır, doğum kontrol haplarının tam bir koruma sağlamadığı da kanıtlanmıştır. Bu nedenle doğum kontrol haplarının doktorla konuşularak alınmasında fayda vardır. Ayrıca sürekli kontrol edilmesi de gerekebilir. Bu annenin hormonları ile ilgili bir durumdur.  Doğum kontrol hapı kullanırken hamile kalmak ve üzerine bir de bilmeden kullanmaya devam etmek çok riskli bir hamileliği beraberinde getirmektedir. Ve bu tarz hamileliklerin büyük bir kısmı düşük ile sonuçlanmaktadır. Böyle bir durumla karşılaşmamak için, kadının ya dozu yüksek bir doğum kontrol hapı kullanması gerekir, ya da kondom ile bu durumun desteklenmesi. Aksi takdirde kadın yumurtlama dönemindeyken, sperm ile yumurta karşılaştığı takdirde kadının hamile kalması kaçınılmaz olacaktır. Ve bu hamilelik çok sağlıklı bir hamilelik olmayacağından dolayı, bebeğin zarar görmesi kaçınılmazdır. Annenin de psikolojik bir şiddete maruz kalmaması için, doğum kontrol hapı kullanmadan önce bu gibi durumları değerlendirmesi ve dikkatli davranması gerekmektedir.

Reply