Gebelik Şekeri En Çok Kimlerde Görülür ve Riskleri Nelerdir

Şeker yüklemesi hemen hemen her gebeye yapılması gereken bir tarama testidir ve mutlaka detaylıca araştırmak gerekir. Gebelik şekerinin olası sebepleri; ailede bir diyabet öyküsü olması, aşırı kilo (obezite) tansiyon (hipertansiyon) gibi sıralanabilir. Yani anne adayının ailesinde herhangi bir şeker hastalığı olan yakını varsa bu genetik faktör demektir ve anne adayında da çıkma ihtimali yüksektir.

Gebelik şekerinin anne adaylarının sağlığını tetikleyen oldukça önemli hayati riskleri vardır. Belli başlıcaları;  gebelik zehirlenmesi (preklampsi), tansiyon(hipertansiyon), erken doğum ve düşüktür. Bunun yanı sıra gebelik şekerinin bebek için riskleri doğum sonrası solunum sorunu, bebeğin olağandan iri doğması, bebeğin normale göre küçük doğması, bebekte doğum sonrası kan şekeri düşüklüğü, sarılık ve kalp anomalleri gibi birçok olumsuz sorunlar yaşanabilir.

Sağlıklı bir Gebelik ve Şekeri Dengede Tutabilmek İçin Neler Yapılmalı

Öncelikle tüm anne adayları hem şekeri önlemek hem de sağlıklı ve dengeli beslenmek için doktor kontrolü sonrası doğru bir diyet programı ile ara öğün ağırlıklı beslenmeli(çorba, salata, meyve, yoğurt gibi)yemeklerden önce ve sonra mutlaka şeker takibi yapmalı(açlık 90’ın altı, tokluk 140’ın altı), günde en az 1 saat sabah ve akşam olmak üzere yürüyüş yapmalı, şekeri dengeleyecek veya düşürecek faydalı besinler tüketmeli. Bunlardan bazıları; sarımsak, tarçın, nane, tam tahıllı buğday ekmekleri ve tahıllar, baklagiller, kurutulmuş bezelye, yoğurt ve yulaftır.

Özellikle meyve tüketirken yanında mutlaka herhangi bir süt ürünü tüketilmeli böylelikle şeker düzeyi normal seviyede tutulmalı ayrıca anne adayları bol su ve sıvı tüketerek hem amniyon (bebeğin) sıvısı normal düzeyde tutar hem de gebelik şekerini dengelemiş olur. Şekeri yükseltecek olan (dondurma, karpuz, kiraz, kurabiye, üzüm, çikolata, hamur işi, tatlı) besinler tüketilmemeli. Anne adaylarının bu süreçte bilhassa stresten kaçınmaları gerekir.

Gebelik Şekerinin Doğum Sonrası Tedavisi İçin Nasıl bir Yol İzlenmeli

Şeker dediğimiz hastalık gebelikte çıktığı gibi gebelikten bir süre sonra da ortaya çıkabiliyor. Tabii ki genellikle gebelik şekeri doğum sonrası yok olabiliyor. Ama ne zaman şekerle karşılaşacağımız belirsiz bu sebepten ötürü anne adayları doğumdan en az 6 ay sonra herhangi bir sağlık kuruluşunda tüm testlerini yaptırmalı, diyete devam etmeli ve doğumdan 1 yıl sonra da bu testleri tekrar etmeli.

Reply