Hamile Olanların Bilmesi Gereken Detaylar

Hamilelik zor bir dönem olmasına rağmen her kadının yaşamak istediği, özlemle beklediği kutsal bir dönemdir. Kutsal bir dönemdir, çünkü bir kadın rahminde bir canlının gelişmesi ve sonunda annelik mertebesine ulaşılmasıyla tamamlanan başlı başına mucizevi bir süreçtir. Tıbben açıklayacak olursak ta hamilelik fetüsün rahime yerleşmesiyle başlayıp,9 ay 10 gün süren fetüsün rahimde gelişimini tamamladığı bir dönemdir.

Hamileyken Sakin Ve Bilgili Olmak Önemli

Hamilelik serüveniniz, anne adayı olduğunuzu öğrendiğiniz ilk gün, hissettiğiniz ilk duygular, anlam veremediğiniz ilk korkular ve mutlaka paylaşmak istediğiniz ilk tecrübelerle birlikte başlar. Oysaki o süreçte olmak, bu serüvene atılmak isteyen, tüp bebek merkezlerinin kapısında bekleyen, hastane – hastane dolaşıp “İnşallah bu kez olacak “umuduna bürünmüş ne çok anne aday adayı vardır. Anne olmak kadına sahip olduğu merhamet duygusundan daha merhametli olmayı, daha çok sahiplenmeyi, kendinden önce düşünmesi gereken başkalarının olduğunu, büyük fedakârlıklar yapması gerektiğini öğreten bir ders dönemidir.

Gündelik Alışkanlıklar Değişir

Hayatımızın hangi evresinde olursak olalım, yaşımız kaç olursa olsun bu mucizevi döneme girmemizle beraber yaşamımız, alışkanlıklarımız biranda değişiverir. Artık dikkat etmemiz gerekmektedir, sağlıklı beslenmek, yeteri kadar dinlenmek, düzenli egzersiz yapmak, stresten uzak yaşamak bu dönemin en önemli ilkelerinden olmalıdır. Bu mucizevi dönemde yaşananlardan bahsedecek olursak; hamilelik belirtileri, hamilelikte beslenme, doğum tarihi hesaplama, cinsellik, bu döneme özgü yaşanan rahatsızlıklar ve daha merak ettiğimiz birçok konu vardır. Hamilelik belirtileri her anne adayında farklı şekilde yaşanabilir. Peki bu mucizevi dönemin belirtileri nedir? Adet gecikmesi, bulantı – kusma,  hassas göğüs ve göğüs uçları, karında şişkinlik, vücut sıcaklığının yükselmesi, akıntı, hafif kanama, sık sık idrara çıkma, meme başının koyulaşması, koku hassasiyeti, duygusal değişimler olarak karşımıza çıkabilir.

Beslenmeye Anne Adayının Dikkat Etmesi Gerekir

Hamilelikte anne adayının dikkat etmesi gerektiği bir diğer önemli noktada beslenmedir. Halk arasında da “Sen gebesin çok beslenmen gerekir, iki kişilik yemelisin” gibi tabirleri çok duyarız. Anne adayının da kendine en çok sorduğu soru “Bebeğimi yeteri kadar besleyebiliyor muyum?” Sorusudur. Hamileyken önemli olan dengeli ve kaliteli beslenmektir. Dengeli ve kaliteli beslenmeniz sağlıklı kalmanıza ve bebeğinizin de gelişme döneminde ihtiyaç duyduğu besinleri sağlamaya yardımcı olur.

Bebeği Ne Zaman Kucağınıza Alacağınızı İlk Olarak Merak Edersiniz

Hamile olduğunuzu öğrendikten sonra başlayan heyecanınıza hemen sonra müthiş bir öğrenme, merak süreci eşlik eder. Tahmini doğum tarihi de bu merak konularından biridir. Tahmini doğum tarihi son adet tarihi baz alınarak veya ultrason tetkiki ile de hesaplanabilir.

Cinsellik Hamilelik Sürecinde Pek Değişmez

Bu döneme özgü sorulan sorulardan biri de hamilelikte cinselliktir. Tüm hamilelik sürecine baktığımızda fizyolojik olarak gebelik cinselliği olumsuz yönde etkilemez. Cinselliğin sürdürülmesi de hamileliği olumsuz etkilemez. Bunlarla beraber yine anne adayından anne adayına farklılık gösteren bu döneme özgü rahatsızlıklar görülebilir. Bu mucizevi süreçte daima doktor kontrolünde olup, mutlaka doktorumuzun söylediklerini dikkate almamız gerekmektedir.

Bu mucizevi dönem, hamilelik dönemi her ne olursa olsun, her ne kadar zor geçerse geçsin muhteşem bir dönemdir. Bu dönemin sonunda kucağınıza aldığınız bebeğinizin verdiği mutluluğu tarif edecek bir mutluluk daha yoktur herhalde. Hamilelik dönemi mucizevi dönem mucizenizi kucağınıza almanızla son bulur ve esasen artık sizi daha büyük sorumlulukların karşınıza çıkacağı bir dönem beklemektedir.

 

Reply