Hamilelik Belirtileri Nelerdir?

Her kadının çok iyi bildiğini zannettiği ve ortaya çıkar çıkmaz anlayacağını sandığı hamilelik belirtileri, bazen çok farklı gelişebilir ve kadın bu belirtilerden habersiz olduğu için uzun süre hamileliğini bilemeyebilir. Hamile kalmayı isteyen bir anne için, hamileliğin geç öğrenilmesinin, eğer riskli bir durum yoksa zararı yoktur. Fakat hamile kalmayı istemeyen ve en önemlisi riskli bir hamilelik geçireceğini bilen annelerin, hamilelik belirtilerine çok dikkat etmeleri gerekmektedir.

  • Hamileliğin ilk belirtisi, şüphesiz adet gecikmesidir. Kadınların bu konuda dikkatli olmaları ve adetleri gecikmişse test yaptırmaları gerekmektedir. Adeti düzensiz olan kadınların hamile kaldıklarını anlamaları biraz daha zordur. Bu nedenle böyle bir durum söz konusuysa, düzenli aralıklarla test yapmaları faydalı olacaktır.
  • Adet belirtisi olarak da sayılan göğüs ağrısı ve meme uçlarında acıma hissi bir hamilelik belirtisidir.
  • Erken kanama ve akıntı durumu. Kadın adet döneminden önce kanama yaşıyorsa ve bu kanama adet döneminde olduğu kadar uzun sürmüyorsa bu hamilelik belirtisi olabilir. Fakat bunun kesin hamileliği işaret ettiğini söylemek de yanlıştır.
  • Kadının sürekli ortada bir sebep yokken kendini halsiz ve yorgun hissetmesi. Sürekli olarak uyumak istemesi.
  • Herhangi bir hastalık bulunmadığı halde, gün içerisinde sürekli baş dönmesi şikayetinin olması.
  • Hamileliğin en büyük problemlerinden biri olan mide bulantısı ve kusma. Bu durum bazen ilk haftalarda, bazen de 7. haftadan sonra görülebilmektedir.
  • Herhangi bir sağlık problemi bulunmadığı halde sık sık idrara çıkma.
  • Koku hassasiyetinin artması. Kadının sürekli kokulardan etkilenmesi ve rahatsız olması. Hatta normal kokuların onda öğürme hissi yaratması.

Hamilelik belirtileri ayrı ayrı başka hastalıklarında belirtileridir. Bu nedenle tek bir belirtinin hamilelik belirtisi gibi değerlendirilmesi doğru olmayacaktır. En az 3 belirti aynı zamanlarda görülüyorsa, bu durum hamilelik olabileceğine işaret etmektedir. Böyle bir durumda test yaptırmak gerekir. Eğer test sonucu olumsuz çıkarsa, kadın mutlaka doktora giderek tedavi olmalıdır. Bu belirtiler önemli hastalıklara işaret edebilmektedir. Eğer hamilelik testi olumlu çıkmışsa da, kadın mutlaka doktora giderek hamileliğini teyit ettirmelidir. Bu testlerin her zaman doğru sonuç vermediği bilinen bir gerçektir.

Reply