Hamilelik Döneminde Sağlıklı Beslenme Nasıl Yapılır

Hamilelik, 40 haftadan oluşan çok özel ve kadınlar için önemli bir süreçtir. Hamilelik döneminde sağlıklı beslenme anne ve bebek açısından çok önemli rol oynamaktadır. Bu süre boyunca vücudun ek besinlere ihtiyacı vardır. Bebeğin anne karnında almış olduğu bütün besinler, hem beden hem de beyin gelişimi açısından ileriki yaşlara kadar etki etmektedir. Bu süreçte bebek anneden beslendiği ve bütün vitaminlerini anneden aldığı için anne adaylarının sağlıklı beslenmeye önem vermeleri ve öğünlerini atlamamaları gerekmektedir. Sağlıklı beslenme doğru ve sağlıklı kilo alımına etki ederken, doğum sonrası da doğru ve sağlıklı kilo vermeyi sağlar.

Sağlıklı birey, sağlıklı çocuk ve sağlıklı yarınlar demektir.

Hamilelik Döneminde Tüketilmesi Tavsiye Edilen Besinler

Hamilelik döneminde anne ve bebeğin ihtiyacı olan besinlerin başında gelen süt ve süt ürünleridir. Protein ve kalsiyum bakımından zengin içeriğe sahip olan süt ürünleri bebek gelişiminde doğrudan etki sağlamaktadır.

Fasulye, nohut, mercimek, bezelye, soya ve fıstık grubundan oluşan baklagiller önemli lif kaynağıdır. Hamilelik döneminde ihtiyaç duyulan demir, protein, folik asit ve kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır. Folik asit anne ve bebek sağlığı için çok önemlidir.

Et,balık demir ve protein açısından önemli besin kaynaklarıdır. D vitamini, omega 3 yağı açısından hamilelik döneminde somon balığı tüketilmesi tavsiye edilir. Hamilelik döneminde balık türlerinin içerisinde cıva bulunmasından dolayı haftada iki veya doktor tavsiyesi üzerine tüketilmesi tavsiye edilir.

Yumurta, günlük hayatımızda büyük bir yere sahip olup kahvaltılarımızın vazgeçilmezi olan besin kaynağıdır. Protein ve yağ oranı yüksektir. Mineraller, vitaminler açısından zengin içeriğe sahiptir. Günlük en az bir yumurta tüketilmesi tavsiye edilir. Bir yumurta kalori açısından günlük kalori ihtiyacının önemli bir kısmını karşılamaktadır.

Su, hamilelik dönemi ve sonrasında anne ve bebek için en önemli besindir. Hamilelik döneminde yeterli su alınmadığı takdirde bebekte susuz kalır. Yetersiz su tüketimi hamilelerde baş ağrısı, yorgunluk, algılamada güçlük gibi yan etkilere neden olmaktadır. Ayrıca su tüketimi idrar yollarındaki enfeksiyonu önler, kabızlığı giderir. Günde en az 2 litre su tüketimi tavsiye edilir.

 

 

 

Reply