Hamilelik Döneminde Yetersiz ve Dengesiz Beslenme

Hamilelik döneminde anne adayının düzenli ve yeterli beslenmesi hem kendi sağlığı hem de bebeğinin sağlığı açısından önemlidir. Hamilelik döneminde aşırı yemek yemek gibi yetersiz düzeyde beslenme de zararlıdır. Hamilelik boyunca anne adayının ortalama 9-13 kilo alması normaldir. Ancak kilo alımı anne adayının kilosuna,gebelik sayısına,yaşadığı iklim koşulları gibi öğelere bağlı olarak değişebilir. Anne adayının kilo artışı düzenli olarak doktoru tarafından takip edilir ve gerekli bildirimlerde bulunulur.

Hamilelikte Beslenmenin Önemi

Hamilelik döneminde yeterli düzeyde beslenme olmadığında bebekte bazı problemler meydana gelebilir. Bunlar;gelişim geriliği,erken doğum,düşük kiloda doğum,özürlü doğum ve en kötüsü ölü doğum. Yetersiz beslenmede anne adayında demir eksikliğine bağlı anemi,kemik ve dişlerde zayıflama,bağışıklık sisteminin zayıflayıp direncin azalması,çabuk yorulma ve halsizlik gibi problemler ortaya çıkabilir.

Hamilelik döneminde yetersiz beslenme kadar dengesiz beslenme de zararlıdır. Genele yayılmış beslenme fikirlerinden etkilenip gereğinden fazla yemek anneye de bebeğe zararlıdır. Hamilelikte aşırı,yağlı ve yüksek kalorili yemek yiyen anne adayları normalden fazla kilo alırlar. Bu durumda anne adayları doğumda zorlanırlar ve sezaryen uygulanması gerekebilir. Yine aşırı kilolu anne adaylarında yüksek tansiyon ve şeker hastalığı riski  oluşmaktadır. bunların dışında kilolu anne adaylarında erken doğum,ölü doğum ve düşük riski de bulunmaktadır.

Reply