Hamilelikte Bel Fıtığı Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik sürecinde kadınlar bir anda kontrolsüz aldıkları kilolar, bel fıtığı riskini beraberinde getirmektedir. Normalde 50 kilo olan bir kadın, hamilelik sürecini dikkat etmediği takdirde 75-80 kilo olarak tamamlayabilir. Bir anda alınan bu kilolar, annenin sağlığını olumsuz yönde etkileyebilmektedir.

Hızlı kilo alımı, kadınların bel ağrılarını da beraberinde getirir. Bel omurgasında bulunan disklerin sıkışmasıyla birlikte, bel fıtığı oluşumu görülebilir. Çoğu hamile kadının gördüğü bu bel fıtığı problemi, hızlı kilo alımından kaynaklandığı gibi progesteron hormonunun artması dolayısıyla da oluşabilir.

Hamilelik döneminde bel fıtığına yakalanan kadınlar, bu durumun bebeklerine zarar verip vermediğini merak ederler. Esasında bu durum hamileliğin önünde bir engel değildir. Fakat hamilelik döneminin kadın için bir hayli zorlu olacağına bir işarettir. Kadınların bu noktada endişe etmeleri gereken kişi bebekleri değil kendileridir. Çünkü hamilelikleri yoğun ağrılar içerisinde geçecek, özellikle son aylar çok zorlu olacaktır. Kadınların hamilelik döneminde narkoz almaları tavsiye edilmediğinden ameliyat riskli olabilir. Bunun dışında ağrı kesici kullanımına da dikkat etmeleri gerekmektedir. Ağrı kesiciyi her gün alamayacaklarından son zamanlar çok sancılı geçebilmektedir.

Kadınların hamilelik döneminde kilo kontrolü yapmaları ve mümkünse bellerine düzenli masaj yaptırmaları gerekebilir. Bu durum bel fıtığı riskini azaltacaktır. Bu gibi önlemler hem kadın için önemlidir, hem de bebek için. Çünkü hamilelikte düzenli ağrı kesici kullanmak, bebeğin akciğer gelişimini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca beyninde de kalıcı hasarlar oluşturabilir. Kadınların bu ağrılara mümkün olduğu kadar dayanmaları ve eğer dayanamıyorlarsa da, doktor tavsiyesine uyarak ilaç kullanmaları tavsiye edilmektedir.

Hamilelikte Bel Fıtığı Belirtileri Nelerdir?

Hamilelikte bel fıtığı belirtilerinden en az 3 tanesine rastlanıyorsa, doktora bu durumu bildirmek gerekmektedir. Aksi takdirde bel fıtığı ilerleyerek, işin içerisinden çıkılmaz bir hal bırakabilir.

  • Yoğun bel ağrıları,
  • Bacaklarda tutulma ve acı derecesinde ağrı,
  • Bacaklarda güçsüzlük ve kendini taşıyamama
  • Bacaklarda uyuşma hissi

normal bel fıtığı belirtileridir. Bir de ileri derece bel fıtığı belirtileri bulunmaktadır.

  • Büyük tuvaleti yaparken zorlanma, kanama ve sürekli kabızlık,
  • İdrar kaçırma ve idrarı tutamama,
  • Kaslarda güçsüzlük, halsizlik ve ufacık bir şeyi dahi kaldıramayacak olma hissi

ileri derece bel fıtığı belirtileridir.

Reply