Hamilelikte Dikkat Edilmesi Gerekenler

Anne adaylarının, gerek bebekleri için gerekse kendileri için dikkate alınması gereken bazı hususlar vardır.

1.Hamilelikte yeme içme

Anne adaylarının, hamileliği boyunca hazır gıdalardan kaçınması gerekir. Bebeğin sağlığı açısından mümkün olduğunca organik beslenmelidirler. Fazla kilo almalarına dikkat etmelidirler. Hamilelik çok çok yiyip bebeği beslemek değildir. Az ve sağlıklı beslenerek de bebeğinizi sağlıklı besleyebilirsiniz.

2.Hamilelikte egzersiz

Hamilelikte anne adaylarının kendilerini çok yormadan da hafif egzersizler yapabilirler. Günde 1 saat yürüyüş size iyi gelecektir.

3.Hamilelikte yatış pozisyonu

Hamilelikte annelerin yan pozisyonda yatmaları daha sağlıklıdır. Yüz üstü pozisyonlardan kaçınmaları gerekir. Karın altına ufak bir yastık ve bacaklarınızın arasına yastık koyarak destek alabilirsiniz.

4.Hamilelikte stres

Anne adaylarının hamile olduklarından itibaren stresten uzak durmaların da fayda vardır. Sigara, içki, uykusuzluktan kaçmanız gerekmektedir.

5.Sıcak banyo yapmak

Anne adaylarının, hamam gibi yerlerden uzak durmalıdırlar. Evde yalnız iken de banyo yapmamalarında fayda vardır. Tansiyonu düşüren sıcak duştan uzak durmak gerek.

6.Selülitlerde artış

Selülit hamilelikte hızlı kilo almaktan ortaya çıkan Sebeplerdir. Bu yüzden günde 3 litre sıvı almanız gerekmektedir. Doktor kontrolü altında, hamileler plates ve yoga yapmalarında fayda vardır.

7.Uykuda kabus görmek

Uykuya mideniz dolu bir şekilde girmeniz doğru değildir. Akşam yemeklerinizde hazmı zor ve ağır yemeklerden kaçınmanız gerekmektedir. İyi havalanmış bir oda, rahat bir yatak, hazmı kolay yemekler yemek, sizi uykuya geçişinizi kolaylaştıracaktır.

8.Çiğ et tüketmeyin

İyi pişmeyen et ve haşlanmamış yumurta sizin ve bebeğinizin sağlığını tehdit edebilir. Doğumu kusurlu ve düşük riskini artırabilir. Bu yüzden iyi pişmiş bir et ve iyi haşlanmış yumurta tüketin.

9.Grip aşısı olun

Hamilelikte gribe yakalanmak ciddi yan etkiye neden olabilir. Grip aşısında canlı virüs bulunmadığından gribe yakalanmazsınız. Doktorunuzun tavsiyesi ile grip aşısı yaptırın.

10.Kafein tüketimine dikkat!

Mevcut araştırmalar da hamile bayanların 1 veya 2 fincan kafein tüketmelerinde sakınca görülmemiştir. Fakat daha fazla alımların tehlikeli olacağını gösteriyor.

11.Diş temizliğine önem

Hamilelikte dişlerin daha iyi bakılması gerekmektedir. Günlük rutin ile dişlerini temizlemeniz ve ağız sağlığınızı yapmanız gerekmektedir. Eğer, diş hekimine gidiyorsanız hamile olduğunuzu belirtin lütfen.

 

Reply