Hamilelikte Diş Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte diş ağrısı çekmenin birkaç nedeni vardır. Bu dönemde oluşan kalsiyum eksikliği, progesteron ve östrojen hormanlarının artış göstermesi diş ve diş etinde hassaslığa neden olur. Özellikle gebe kadınların hormon düzeyleri değişir. Diş etleri kızarma, şişme ve kanama gibi sorunlarla karşılaşır. Hassaslaşan dişler üzerindeki artıklar iyi temizlenmediğinde birikinti yapar ve dişin çabuk çürümesine neden olur.

Hamilelik döneminde annelerin yaşadığı mide bulantısıyla birlikte görülen kusmalar, ağız içerisindeki asidik seviyesini arttırır. Bu artışla beraber tükürük bezleri zayıflar ve akıntının yavaşlamasıyla birlikte diş ile diş eti olumsuz etkilerle karşılaşır. Hamilelik öncesi diş bakımının yapılması dişlerde yaşanabilecek sorunları en aza indirebilir. Annede görülen bir rahatsızlığın bebeği de etkileyeceği düşüncesiyle diş ağrılarına neden olan etkenleri azaltmaya özen gösterilmesinde fayda vardır. Ayrıca diş ağrısından dolayı doktor kontrolü olmadan ilaç kullanmak hamile kadınlar için sakıncalıdır.

Diş Çürük ve Dolgulu Değilse

Diş ağrısının nedeni çürük ya da dolgu değil ise, ağrıyı gidermek için diş temizliğini doğru bir şekilde yapınız. Diş temizliği dişler arasına kaçan yemek artıklarının atılmasını sağlar. Diş arasına kaçan artıklar temizlenmediğinde diş ağrısına neden olabilir. Fırçalamak yeterli olmadığında diş ipi de kullanabilirsiniz.

Dişiniz Çürük ve Dolguluysa

Dişinizde çürük ve dolgu varsa, dişlerinizde gizli iç çürüme oluşmuş ya da iltihaplanmış olabilir. Kesin nedeninin çürük ya da dolgudan kaynaklandığından emin olmak için evde uygulayabileceğiniz yöntemler de vardır. Bu konuda metal çay kaşığından yararlanabilirsiniz. Ağrılı dişinizin üzerine hafifçe çay kaşığıyla vurduğunuzda ağrıyı diş altında hissediyorsanız, diş eti ve sinirlerinizin iltihaplanmış olma ihtimali yüksektir. Ağrının dişin yanlarında hissedildiği durumlardaysa diş etlerinize kadar ulaşmış bir diş probleminiz yoktur. Bu bölgede iltihaplanma bulunmadığından diş probleminin ilerlememesi için en kısa sürede diş doktorunuza görünmelisiniz. Kesin nedeni anlamak için yine diş hekiminizinden destek alınız. Bu yöntemler yalnızca o an ağrıyı gidermek için nedeni anlamaya yöneliktir.

Hamilelikte Diş Ağrısına İyi Gelen Yöntemler

Evinizde de kolaylıkla hazırlayabileceğiniz diş ağrısı bitkisel çözüm yöntemleri sayesinde hamilelikte yaşadığınız diş ağrılarını dindirmeniz mümkün. Her evde bulunabilecek malzemelerle diş ağrısına çözüm bulabilirsiniz.

Karanfil

Doğal ağrı kesicilerden olan karanfil sayesinde diş ağrınız hafifleyecektir. Diş ağrısına çabuk çözüm için tercih edebileceğiniz karanfili hamilelikte kullanmada herhangi bir sakınca yoktur. İlaç kullanımının önerilmediği gebelik döneminde karanfil sayesinde ilaç kullanmadan diş ağrınızı dindirebilirsiniz.

Vanilya Özü

Diş etlerini uyuşturarak diş ağrısı hissini azaltacak olan vanilya ekstresi evde uygulanabilecek bir yöntemdir. Sakinleştirici etkisi olan vanilya özünü bir pamuk yardımıyla ağrılı dişin etrafına hafif bir şekilde sürünüz. Böylece ağrı geçici bir süre dinecektir.

Karanfil Yağı

Antiseptik özelliğiyle karanfil diş eti problemlerinde doğal tedavi olarak kullanılmaktadır. Karanfil yağı da diş ağrısının giderilmesinde etkili olacaktır. Hamilelik sürecinde de karanfil bakteriden kaynaklanan enfeksiyonların ağız içinde yok olmasını sağlar. Böylece diş ağrısına neden olan etkiler ortadan kalkacak ve ağrı azalacaktır.

Gargara

Ağzı mikroplardan arındırmak için kullanılan gargara, diş ağrısını hafifletme konusunda da yardımınıza koşuyor. Diş ağrısını ne geçirir sorusuna verilecek en iyi cevap ılık tuzlu su ile gargara yapmak olacaktır. Her evde bulunabilecek malzemelerden yapılan gargara diş etinde oluşan şişliği de indirir. Hem gebelikte diş ağrısına iyi gelir hem de tüm diş ağrısı çeken kişiler rahatlıkla kullanabilir.

Hamilelikte Diş Ağrısına Karşı Önlemler

Hamilelikte diş ağrısı nasıl geçer konusunda yapmanız gerekenleri konuştuk. Hamilelikte diş ağrısı yaşamamak için nasıl önlemler alınmalı bu konuda bilgi verecek olursak; gebelik döneminde annenin sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanması gerekir. Kaybedilen protein eksikliğini tamamlayabilmek için meyve, sebze tüketimini aksatılmamalıdır. Ayrıca süt ve süzme peynir gibi süt ürünleri tüketilmelidir.

Dişe zarar verebilecek asitli içecek tüketiminden uzak durulmalıdır. Gebelikte mide bulantısı yaşayan kadınlar dişlerini fırçalamada zorluk çekebiliyor. Diş temizliği yapılmadığında dişte bakteri üremeye başlar. Ardından diş çürükleri oluşur. Bu gibi problemlerle karşılaşmamak için dişlerinizi fırçalamaya özen gösterin. Diş ağrısı gibi önemli diş problemleri yaşamak istemiyorsanız, mide bulantısı meydana geldiğinde diş ipi kullanarak artıkları temizlemelisiniz.

Reply