Hamilelikte Folik Asit ve Önemi

Folik asit B grubu vitaminleri arasında yer alır ve B9 vitamini olarak da bilinir. Hamilelikte alınması gereken vitaminlerden bir tanesidir. Tükettiğimiz besinlerden folik asit alınması yeterli olmaz bu sebeple ilaç olarak takviye yapılması gerekir.

Folik asit kullanımı gebeliğinin başlamasıyla alınması gerekir. Bunun dışında gebelik önceden planlanıyorsa gebeliğin 3 ay öncesinden kullanılmaya başlanması gerekir.

Folik asit gebeliğin 3. ayı bitene kadar kullanılması gerekir. Günlük 0.4 mg folik asit alınması önerilir. Ancak günlük almanız gereken miktarı doktorunuz belirleyecektir.

Folik asit bebeğin merkezi sinir sisteminin gelişmesi için önemlidir. Hamilelik döneminde bebeklerde; folik asit eksikliğine bağlı olarak oluşan bazı anomaliler meydana gelebilir. Bunlar; nöral tüp defekti,sipina bifida ve anensefali gibi sorunlardır.

Folik asit yeşil sebzelerde bulunmaktadır. Ayrıca;mercimek,yer fıstığı,fındık,ceviz,yumurta sarısı,kuru fasülye,ay çekirdeği,kepek ekmeği ve baklagiller de bolca folik asit içerir.

Reply