Hamilelikte Kilo Kontrolü Nasıl Sağlanır?

Her kadın anne olmayı canı gönülden ister. Hamile kalma süreci ve hamilelik süreci kadınlar için bambaşka bir duygudur. Fakat bu süreçte anne adayının vücudunda meydana gelecek olan değişiklikler, anne adayını korkutmaktadır. Çünkü hamilelik kadınların en hızlı kilo aldığı süreçlerden bir tanesidir. Hamilelik sonlandığında kadınlar kendi yaşantılarında bulundukları kilolara dönmek isterler ve en önemlisi çatlama gibi problemlerin yaşanmaması için çeşitli yollar ararlar.

Vücutta çatlamaların olmaması, anne adayının hamilelik sonucunda kolayca kilo verebilmesi ve eski yaşantısına dönebilmesi için hamilelikte kilo kontrolü çok önemlidir. Kiloların doğru şekilde alınması, doğru şekilde verilmesini de sağlayacaktır. Fakat çok fazla kilo almamak için bazı gıdalardan uzak durmak, bebeğin gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle hamilelikte kilo kontrolü yapılmalıdır.

Gebelik sürecinde normal kilolu bireylerin 10-12 kilo almaları oldukça normaldir. Fakat çok fazla kilosu olan bireyler, genellikle bu süreci 10-12 kilo ile değil 20-30 kilo ile tamamlarlar. Bu hem kendi vücutlarında geri dönüşü olmayan hasarlar bırakabilir, hem de bebeğin yanlış beslenme sonucunda zarar görmesine neden olabilir. Bu nedenle çok dikkatli olmak esastır.

Hamilelikte kilo alımı, ilk 3 ay içerisinde neredeyse hiç olmamaktadır. Hatta bu üç ayda anne adaylarının mide bulantısı ve kusmaya bağlı olarak kilo verdiği bile gözlemlenmiştir. İlk üç ay içerisinde 1-2 kilo almak idealdir. Sonraki süreçte, 3 ila 6 ay arasında kilo alımı 5-7 kilo arası olmalıdır. Kalan süreçte ise 3-5 kilo alımı yaşanmalıdır. Fakat son aylarda anne çok fazla hareket edemeyeceğinden ve iştah kontrolü kesinlikle olamayacağından annenin fazla kilo alması olağan karşılanır. Zaten doğumun gerçekleşmesi ile birlikte 5-6 kilo direkt gidecek, anne doğru beslenip doğru kilo almışsa geriye 7-8 kilo civarı bir fazlalık kalacaktır. Emzirme süresinde bu kiloları vermek çok zor olmayacaktır. Hamilelikte kilo kontrolü sağlayabilmek için, sağlıklı ve az kalorili besinlerin tüketilmesi esastır. Kadının fındık, ceviz, badem gibi gıdalar ile beslenmesi çocuğun zeka gelişimine katkıda bulunacağı gibi, annenin kilo kontrolünü de sağlayacaktır. Jinekoloji uzmanı ile birlikte böyle bir diyet listesi oluşturmak, ona doğru gıdaların neler olduğunu sormak işe yarayabilir. Ayrıca hamilelik süresinde yapılacak olan egzersizler, hem kolay bir doğumun gerçekleşmesini sağlayacak hem de kilo kontrolünü kolaylaştıracaktır.

Reply