Hamilelikte Mide Bulantısı Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Hamilelik süresi içerisinde birçok anne adayının yaşadığı en önemli sorunlardan birisi mide bulantısıdır. Anne adaylarının bir çoğunda bu sorun hamileliğin üçüncü ayında son bulurken bazılarında ise bebek dünyaya gelene kadar devam etmektedir.

Hamilelikte Mide Bulantısının Nedenleri Nelerdir?

Hamilelik döneminde yaşanan mide bulantısının ilk nedeni vücutta artış gösteren hormonların etkisidir.

Hamilelik süresi içerisinde yaşanan mide bulantısının diğer bir nedeni de, anne adayının yaşadığı yorgunluk, stres ve düzensiz beslenmesidir.

Anne adayının ilk hamileliğini yaşıyor olması da mide bulantısına neden olan nedenler arasında yer alır.

Aynı zamanda anne adayının çoğul hamilelik geçiriyor olması da mide bulantısına neden olan bir başka nedendir.

Hamilelik sürecinde yaşanan mide bulantısı genel olarak hamileliğin beşinci ya da sekizinci haftasında ortaya çıkmaya başlar. Hamileliğin on üçüncü ya da ön beşinci haftasına gelindiği zaman ise mide bulantılarında azalma ya da geçme meydana gelir.

Hamilelikte Mide Bulantısını Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Erken bir saat de kalkılarak kahvaltı yapılmalıdır. Gece uykusunun arkasından mide uzun bir süre boş kalır. Bu nedenle de mide de bulanma meydana gelir. Bu nedenle sabah erken bir saatte kahvaltı edilmelidir. Eğer mümkünse yataktan hiç kalkmadan bir şeyler yenilmelidir.

Mide uzun süre boş bırakılmamalıdır. Sık sık bir şeyler tüketilmelidir. Gece yatmadan önce süt ya da kuruyemiş tarzında yiyecekler tüketilerek midenin bulanma ihtimali ortadan kaldırılmalıdır.

Az yağlı besinler tercih edilmelidir. Aynı zamanda protein içeren gıdalar tercih edilmelidir.

Anne adayları kendilerini gözlemlemeli ve vücutlarının hangi yiyeceklere ve hangi kokulara tepki verdiğine dikkat ederek o besinlerden uzak durulmalıdır. Çünkü hamilelik sürecinde hormonlarda görülen artış nedeni ile kokulara fazla tepki verilmektedir. Bu nedenle bu kokulardan uzak durulmalıdır.

Hamilelik döneminde bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Susuz kalmamaya özen gösterilmesi gerekir. Vücut için en önemli nokta sıvı tüketimidir. Bu nedenle yeterli miktarda sıvı tüketimi yapılmalıdır. Ancak çay, kahve ya da meyve suyu gibi içeceklerin suyun yerini tutamayacağı ve önemli sıvı tüketiminin şu olduğunun unutulmaması gerekir.

 

Reply