Hamilelikte Oluşan Ruhsal ve Bedensel Değişimler Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Kadınların en büyük keyif aldığı ve bir o kadar da zorlu geçen bir dönemdir, hamilelik.  İlk zamanlar sadece karnımız büyüsün, vücudumuz değişmesin isteriz.  Her anımızı heyecanla, umutla ve sabırla bekleriz. Ayna karşısına geçip baktığımızda, küçücük bir dünya çoktan yerleşmiştir. Sonra fark ederiz ki, minik dünyamızın etrafında lekeler ve çatlaklar oluşmaya başlamış.

Hamilelikte Oluşan Lekeleri Nasıl Önleriz?

İnsan vücudu hamilelik dönemini çok farklı karşılar. Vücutta oluşan lekeler kişinin hamilelik süresince hem ruhsal anlamda, hem de bedensel anlamda kendini beslemesiyle de alakalıdır. Hamilelikte beslenme konusunda aşırı yağlı, sağlıksız beslenirse vücut da kendi benliğinden çıkar ve önlenemez hale gelir. Bu bilinçsiz beslenme bebeği de etkiler. Vücudumuzda oluşan lekeler bir tek karın da oluşmaz, yüzümüzde yanaklarımız da siyah kalıcı olarak da kendini gösterir. Buna dikkat etmek için doktorumuza danışmamız çok önemlidir, onların verdiği organik ürünlerle doğum zamanına kadar aksatmadan kullanmak gerekir.

Hamilelikte Oluşan Ruhsal Değişiklikler Nelerdir, Nasıl Tedavi Edilir?

Hamilelik süresince ailemizin, arkadaşlarımızın ve çevremizin bize verdiği moral çok önemlidir. Hamile olan kişiler bedensel olarak değişim gösterirken, ruhsal anlamda da etkilenmeleri çok normaldir. Çevrenin hamile olan kişilere farklı yaklaşmaları, ‘’ sen kilo mu aldın? ‘’ Çok yiyorsun yakında patlayacaksın, çocuk içinde sıkışacak.’’ Bu tür sözler onları daha kırar ve hamileliğini hep şüpheyle geçirmeye başlar. Bizim onların ruhsal anlamda iyi hissetmeleri için, onlara güzel şeylerden bahsetmeli, yanında olmalı ve onlara nasıl yardım edebileceğimizi sormalıyız.

Hamilelik sürecini kimse yalnız yaşamak istemez. Hassas dönemden geçen bütün hamile kadınlar bir danışmana başvurup, hamilelik süresince kendilerini iyi hissedebilirler. Bu süreçte uzmandan alacakları bilgi, birikim ve konuşma onları ruhsal açıdan rahatlamalarını sağlamakla birlikte, bu dönemi pozitif atlatmada en büyük etken olacaktır. Son satırlarımı bir yunan atasözüyle bitirmek isterim. ‘’Güzellik, güzel bedenden değil; güzel işten doğar.’’ Hamile kişiler içinde büyüyen bir güzellikle, daha da güzelleşir. Çünkü; onlar annedir.

Reply