Hamilelikte Sağlıklı Saçların Sırrı

Kadın ya da erkek fark etmeksizin günümüzde herkes saçlarının güzelliği konusunda farklı yöntemler deniyor, bakım yaparak daha sağlıklı saçlara ulaşmaya çalışıyor. Saçlar dış güzelliğin vazgeçilmez bir parçası. Elektriklenmeyen, kabarmayan, kolay şekle giren ve bütün bunların ötesinde güzel görünen saçlara sahip olmak aslında hayal değil. Biraz bakım biraz da yaşam biçiminde yapılacak değişiklik ile artık saçlarınız eskisinden daha kaliteli görünebilir. Peki sağlıklı saçların sırrı nedir? O çevremizde görüp hayran kaldığımız saçlara nasıl bakımlar yapılıyor? Saçlar için bilinmesi gereken ilk kural altta başka bir sağlık nedeni yoksa düzenli bakım ile güzel görünebilecekleri. Saçların yapısını bozan nedenler arasında stres, kirli hava, yanlış yıkama gibi faktöreler geliyor.

Beslenmeye Dikkat

Saçlar bütün besini vücutta alırlar. Yetersiz beslenme sonucu saçların yıpranması mümkün. Vücut yaşamsal organların beslenmesini sağlamak için vitamin ve mineral eksikliği oluşması halinde saçlara gönderdiği yararlı maddeleri kesiyor. Yapı taşlarından yoksun kalan saçlar da cansızlaşmaya başlıyor. Kişinin beslenme düzenine dikkat etmesi sağlıklı saçların sırrı anlamında ilk madde olarak karşımıza çıkıyor. Stres ise bir başka faktör. Aşırı stres vücudun geneline olduğu gibi saçlar için de zararlı. Hatta aşırı dökülmeye ve kelliğe varan sonuçlara yol açabiliyor. Her gün yıkamak da saç yapısını bozan nedenler arasında. Saçların en fazla gün aşırı yıkanması yağ kaybını azaltarak daha güzel görünmelerinin kuralları arasında yer alıyor.

Bakım Yaparak Saçlarınızı Onarabilirsiniz

Sağlıklı saçların sırrı deyince bakımdan da bahsetmeden geçmek olmaz. Kozmetik bakım ürünleri kullanabileceğiniz gibi, elinizdeki malzemeler ile de saç bakımı yapabilirsiniz. Saç bakımı yapabileceğiniz temel malzemeler arasında zeytinyağı, badem yağı, hint yağı ve hindistan cevizi yapı geliyor. Bu yağlar içerdikleri E vitamini ile saçların onarılmasını sağladığı gibi daha yumuşak bir görünüme ulaşmasına da yardımcı olacaktır. Haftada bir ya da iki kere yapacağınız yağ bakımı ile saçlarınız kısa bir süre içerisinde beslenecek, saç köklerindeki kan akışı hızlanacak ve daha önce olmadığı kadar güzel saçlara kavuşabileceksiniz. Bu yağların tamamı doğal olduğu için saçlarınıza zarar verme ihtimali neredeyse hiç yok. Kısaca biraz dikkat, biraz da bakım ile saçlarınızın daha sağlıklı olmasını sağlayabilirsiniz.

Reply