Hamilelikte Sigaranın Zararları Nelerdir?

Hamilelik döneminde kullanılan az sayıda sigaranın bile sağlığa ne kadar zararlı olduğunu hepimiz biliyoruz. Sigaranın içinde bulunan nikotin, katran, karbon monoksit, zehirli gazlar ve birçok sayıda kanser yapıcı maddeler vücudun tüm organlarına zarar verir. Anne ile bebek arasında ki kan alışverişini sağlayan göbek kordonu sigaradan alınan bu zehirli maddeleri bebeğe geçirir. Nikotin nedeniyle, anneden bebeğe giden kan miktarı da azalmaktadır. Hamilelikte kullanılan sigara bebeğin düşük doğum ağırlıklı ve erken doğmasına sebep olabilir.

Hamilelikte sigara kullanımına devam eden annelerin bebeklerinde ani beşik ölümleri daha sık görülür. Doğumdan sonraki ileri ki dönemlerde de çocuklarda astım riski oldukça fazladır. Özellikle günde 10 adetten fazla sigara içen hamilelerin bebeklerinde ileri ki yaşlarda okuma yazma ve matematiksel alanlarda gerilik olduğu ortaya çıkmıştır. Bu nedenle ailelere sigara kullanımının zararları hakkında daha fazla bilgilendirme yapılmalı ve sigarayı bırakma polikliniklerine yönlendirilmelidir.

Hamilelikte Sigarayı Nasıl Bırakabilirsiniz?

  • Etrafınızdaki insanlardan özellikle eşiniz aileniz yakın çevrenizden bu konuyla ilgili yardım talebinde bulunun. Siz sigarayı bırakmak isterken çevrenizdeki sigara içen insanlar sizi olumsuz yönde etkiler.
  • Sigarayı bırakmak için geçerli nedenler bulun.
  • Ne zaman sigara aklınıza gelirse kendinizi dışarıya atın ve temiz hava alın.
  • Sigara içilen ortamlardan uzak durmaya özen gösterin. Her ne kadar aktif sigara içmek zararlı ise pasif içicilikte bir o kadar zararlıdır.
  • Sigara içmemeyi başardığınız her gün kendinize güzel ödüller bulun.
  • Sigara içmemenin size olumlu yönlerini bulun, not alın ve sık sık okuyun.
  • Sigaranın bebeğiniz üzerindeki olumsuz etkilerini araştırın ve tekrar tekrar okuyun. Her sigara içmek aklınıza geldiğinde bu bilgileri düşünün.
  • Doktorunuzdan onay aldıktan sonra sigarayı bırakmaya yardımcı materyallerden mutlaka yardım alın.
  • Denemenize rağmen sigarayı bırakamıyorsanız asla vazgeçmeyin ve sabırlı olun.
  • Her şeyi denemenize rağmen sigarayı bırakamıyorsanız Sağlık Bakanlığı’nın sigara bırakma polikliniklerinden yardım alın ya da ALO 171 Sigara bırakma hattını arayabilirsiniz.

 Doğum Sonrası Sigara İçmek Zararlı Mı?

Doğum sonrası annenin sigara içmemesi gerekmektedir. Sigaranın bebeğin bulunduğu ortamda değil dışarıda içilmesi bile sigaranın zararlarını azaltmaz. Sigara dumanı saça, giysilere vücuda siner ve bebeğe zarar verir. Bebek anneden aldığı süt vasıtasıyla sigarada bulunan zararlı maddelere maruz kalmaktadır. Sigara kullanımı anne sütünde azalmaya neden olur. Sigara içen annelerin bebeklerinin uyku düzeninde aksamalar görülmektedir.

 

Reply