Pratik Ne Yemek Pişirsem?

Kadınların gün içerisinde en fazla vakit harcadığı şeylerden biri de yemek pişirmektir. Bu nedenle de kadınlar zaman zaman pratik yemek pişirmek için tarif aramakta ve zamandan tasarruf etmeye çalışmaktadır. Ayrıca ani gelen misafirleri için de kadınlar, pratik olduğu kadar lezzetli yemek tarifleri de arıyor. Hem kadınlar hem de erkekler tarafından pratik bir şekilde hazırlanabilecek ve bir o kadar da lezzetli olabilecek yemek tarifleri bulunuyor. Pratik yemek tarifleri için öncelikle yapılması gereken lezzet açısından son dokunuşlara dikkat etmek olacaktır. Ayrıca hazırlayacağınız pratik yemek tariflerinin yanına tamamlayıcı lezzetler hazırlayarak servise sunmak da oldukça önemlidir.

Pratik Ve Lezzetli Domates Çorbası

Pratik ne yemek pişirsem diye düşünenler için lezzetli bir alternatif olan domates çorbası, mevsiminde yapıldığında son derece lezzetli ve hazırlaması ile de oldukça kolaydır. Domates çorbası için gerekli olan malzemeler ise üç adet büyük boy domates, bir adet havuç, bir yemek kaşığı tereyağı, bir yemek kaşığı un ve bir litre sıcak su. Domates çorbası için öncelikle un ve tereyağı tencerede unun rengi değişene kadar kavrulur ve doğranan havuçlar eklenir. Kabukları soyulan domatesler de tencereye ilave edilerek, birkaç dakika kavrulmasının ardından sıcak su ilave edilerek, kaynamaya bırakılır. Kaynayan çorba blenderdan geçirilir ve damak zevkine göre tuz ilave edilir. Servis esnasında domates çorbasına rende kaşar ve kekik serpmek ise hem lezzeti arttıracak hem de görsel güzellik katacaktır. Kolay yemek tarifleri arasında bulunan lezzetli domates çorbasına süt ya da krema ilavesi de damak zevkine göre yapılabilir.

En Pratik Sebze Yemeği Pirinçli Kabak

En pratik yemeklerden biri olan pirinçli kabak yemeği, lezzetli olmasının yanı sıra pratik yemek tarifleri arasında bulunuyor. Pirinçli kabak yemeğini hazırlamak için gerekli olan malzemeler ise iki adet orta boy kabak, bir adet orta boy patates, yarım çay bardağı pirinç, bir yemek kaşığı salça, iki yemek kaşığı sıvı yağ ve bir adet orta boy soğandır. Pirinçli kabak yemeğini pişirmeye başlamadan önce kabak ve patates soyularak, küp şeklinde doğranır. Ardından soğan doğranarak, tencerede sıvı yağ ile buluşturulur ve kavrulur. Kavrulan soğanların üzerine salça ilave edilir ve salça da bir miktar kavrulduktan sonra hazırlanan kabak ve patates tencereye ilave edilir. Kabak ve patates tencerede kısa bir süre kavrulmasının ardından göz kararı tuz ilave edilir ve sebzelerin iki parmak üzerine gelecek kadar sıcak su ilave edilir. Sıcak su ilavesinin ardından pirinç ilave edilerek, yemek kapağı kapalı bir şekilde pişmeye bırakılır. Pirinçli kabak yemeği, her yaştan kişinin rahatlıkla tüketebileceği oldukça lezzetli ve pratik bir sebze yemeğidir.

Tavukla Lezzetlenen Pratik Sofralar

Pratik ne yemek pişirsem diye merak edenler için en pratik yemek, ızgara tavuk göğsüdür. Izgara tavuk göğsü yapmak isteyenler, kasaptan tavuk göğüslerini inceltilmiş olarak almalıdır. Ayrıca bu tarif için ızgaraya ihtiyacınız yoktur. Mutfağınızda tost makinenizin olması yeterlidir. İnceltilmiş halde alınan tavuk göğsü, ısınan tost makinesi üzerinde arkalı önlü olarak pişirilir. Yağsız bir şekilde pişirilen tavuk göğüsleri, pişmelerinin ardından servis tabağına alındığında henüz sıcakken üzerine tuz ve bol miktarda kuru kekik serpilir. Hazırladığınız tavuk göğsünün yanına yapacağınız bir salata ile lezzetli, hafif ve son derece pratik bir yemek hazırlamış olacaksınız.

Şehriyeli Bulgur Pilavı İle Pratikliğin Rahatlığı

Pirinç pilavı yapmak  ve demlenmesini beklemek için vakti olmayanlara en ideal alternatif şehriyeli bulgur pilavıdır. Şehriyeli bulgur pilavı için ihtiyaç duyulan malzemeler ise bir çay bardağı tel şehriye, iki su bardağı pilavlık bulgur, dört su bardağı sıcak su, tuz ve iki yemek kaşığı dolusu margarindir. Şehriyeli bulgur pilavının yapımı için öncelikle margarin bir tencerede eritilir ve üzerine şehriyeler ilave edilerek kavrulur. Kavrulan şehriyelerin üzerine pilavlık bulgur ilave edilmesinin ardından sıcak su eklenir ve göz kararı tuzun da ilave edilmesi ile pişmeye bırakılır. Şehriyeli bulgur pilavı suyunu çekmesinin ardından yaklaşık bir on dakika kadar bekletilmesinin ardından servise hazırdır. Şehriyeli bulgur pilavı, pratik ne yemek pişirsem diye düşünenler için oldukça lezzetli bir alternatiftir.

 

Reply